16 Günlük Kampanya

Kadına Karşı Şiddetle Mücadele için
16 Günlük Kampanya

1991 yılından bu yana, her yıl 25 Kasım (Kadınlara Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü) ile başlayan ve 10 Aralık (Uluslararası İnsan Hakları Günü) ile biten 16 günlük süreçte dünyanın her yerinde eş zamanlı olarak “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele için 16 Günlük Kampanya” düzenlenmektedir. Kampanya tarihleri, kadına yönelik şiddetin bir insan hakları sorunu olduğunu anlatmak için seçilmiştir.

Kampanya, kadına yönelik şiddet konusunda yaygın bir farkındalık yaratmayı, bu alanda çalışan yerel aktörleri güçlendirmeyi ve onlara görünürlük kazandırmayı, sorunun evrenselliğini vurgulamayı, farklı grupların dayanışma içinde durma, kadına yönelik şiddete karşı bireysel ve iş birliği içinde harekete geçme stratejileri üzerinde düşünebilecekleri bir platform sağlamayı amaçlamaktadır.

Turuncu, Birleşmiş Milletler tarafından kampanyanın tema rengi olarak kabul ediliyor ve Birleşmiş Milletler, 16 gün boyunca herkesi “dünyayı turuncuya boyamaya” ve kadına yönelik şiddete karşı harekete geçmeye çağırıyor. Bu yıl Birleşmiş Milletler Sistemi, “Fon Ver, Yanıt Ver, Önle ve Topla” sloganını kullanıyor ve kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmayı, yanıtlamayı, önlemeyi ve verileri toplamayı amaçlayan girişimleri finanse etmeye davet ediyor.

Kadına yönelik şiddetin kadınlar ve erkekler arasındaki toplumsal eşitsizliklerden kaynaklanan bir olgu olduğu anlayışından ve kadının güçlenmesinin kadına yönelik şiddetin tamamen ortadan kaldırılması için nihai bir strateji olduğundan yola çıkarak, “Kadınlar şiddete karşı güçleniyor” sloganıyla, dünyadaki diğer kadınların seslerine sesimizi ekliyoruz.

Bu dijital sergi, kadınların öğrenme, üretme, organize etme ve yönetme yoluyla ÇATOM’larda güçlenmelerine dair hikayeleri sunuyor.

Sitemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.